Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284

Rokoko

(Sverige)
Rokoko
(Sverige)

KONSOLUR. Louis XV. Frankrike, 1700-talets första hälft.

Inläggningar i boulleteknik med sköldpadd och mässing. Förgyllda bronsbeslag i form av blad och motiv föreställande Perseus och Andromeda. Bronser stämplade med krönt C (C couronné, skattestämpel använd i Frankrike 1745-1749). Urverk och delvis emaljerad urtavla märkt "P.RE BAILLOT A PARIS" (Troligen Pierre B, mästare i Paris 1737). Bordspendylens höjd 81 cm, bredd 40, konsolens höjd 33, bredd 47 cm. Total höjd 114 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Dekorskador, lagningar, senare krönande figur. Ej funktionstestad. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Formgivare

Rokoko som konststil uppstod i Europa kring 1700-talets mitt och var en utveckling av barocken. Stilen utmärker sig främst genom användandet av snäckor i en asymmetrisk dekoration. Ordet rokoko kommer från franskans rocaille, en oregelbunden klippformation och är en sparsmakad motsvarighet till den franska stilen Louis XV. Till skillnad mot barocken är stilen klarare, ljusare och lättare, ibland pastellartad. Kompositionsmässigt är den mjuk och behagfull och ställer sig friare till antika ideal. Typiskt för stilen är byråar med buktande ”mage”, bekväma stolar med ryggstöd svängda efter kroppen, S-formade ben och korta armstöd för att ge plats åt vida klänningar.

Utropspris
35 000 SEK