Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

KEDJA samt HÄNGE med troligen en flödpärla samt rosen och gammalslipade diamanter.

Den gammalslipad diamant, ca 0,16 ct. Ø ca 13,75 mm. G Dahlgren & Co, Malmö, 1930, 18K guld. Inskription till baksidan. Hängets höjd ca 3,5 cm. Kedja, ankarlänk, 18K vitguld med svensk importstämpel. Längd ca 34 cm. Totalvikt ca 6,5 g.

Kanten av pärlan är lite missfärgad. En av dem rosenslipade diamanterna har en nagg. Bruksslitage, mindre repor.

Utropspris
6 000 SEK