KEDJA samt HÄNGE med troligen en flödpärla samt rosen och gammalslipade diamanter.

Den gammalslipad diamant, ca 0,16 ct. Ø ca 13,75 mm. G Dahlgren & Co, Malmö, 1930, 18K guld. Inskription till baksidan. Hängets höjd ca 3,5 cm. Kedja, ankarlänk, 18K vitguld med svensk importstämpel. Längd ca 34 cm. Totalvikt ca 6,5 g.

Kanten av pärlan är lite missfärgad. En av dem rosenslipade diamanterna har en nagg. Bruksslitage, mindre repor.

Utropspris
6 000 SEK