TERMOMETER OCH BAROMETER, Frankrike, Louis XVI, 1700-talets slut.

Förgylld och bronserad. Snidad dekor av troffégrupp, lagerkrans och lagerfestonger. Höjd 87 cm.

Slitage. Senare förgyllning och bronsering. Delvis renoverad. Kompletterad. Färgbortfall. Lagningar. Retuscher. Mindre delar saknas.

Proveniens

Köpt i Danmark på Ellekilde Auktionshus omkring år 2000.

Utropspris
15 000 SEK