Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Art Déco

(Frankrike)
Art Déco
(Frankrike)

RING, Art Deco med gammal och rosenslipade diamanter samt carré och baguetteslipade safirer.

Centrala gammalslipad diamanten ca 0,05 ct. 18K guld och silver med otydliga stämplar. Storlek 17,5/55. Totalvikt ca 2,1 g.

Slitage, repor. Några stenar med mindre nagg.

Formgivare

Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".

Utropspris
2 000 SEK