RING med fasettslipad ametist.

Ametist, ca 1,22 ct. 18K guld med svensk importstämpel och års stämpel för 1918. Storlek 17,25/54. Totalvikt ca 2,7 g.

Lagning till insidan av skenan vid infattningen. Slitage, repor. Två mindre nagg till stenen.

Utropspris
2 000 SEK