Arne Jones E1299

Mat- och kaffeservis, porslin, 113 dlr, "Frijsenborg", Royal Copenhagen, Danmark.

Tryckt dekor av blommor samt förgylld kant. Bestående av:
24 mattallrikar, 25,5 cm.
18 djupa tallrikar, 22 cm.
18 förrättstallrikar, 22 cm.
18 assietter, 16 cm.
2 runda serveringsfat, 27-33 cm.
5 ovala serveringsfat, 25,5-44,5 cm.
2 såsbåtar, 25 cm.
2 lövformade fat, 23 cm.
2 fyrkantiga skålfat, 21 x 21 cm
2 karotter med lock, 26-28 cm
18 kaffekoppar med fat, kopp höjd 6,5 cm, fat diameter 14,5 cm
Kaffekanna, höjd 25 cm
Sockerskål med lock, totalhöjd 13 cm.

Åldersrelaterat slitage. Några delar med nagg.

Utropspris
400 EUR
Iris Bäckman
Iris Bäckman
+358 50 525 1219