Vas, Satsuma, Japan, Meiji (1868-1912), omkring år 1900.

Rikt dekorerad med emaljfärger samt delvis förgylld. Motiv av kimonoklädda män samt en kvinna. Märke i rött. Höjd 46 cm.

Ställvis krackelyr samt dekorbortfall.

Utropspris
2 500 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13