Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Kannor, ett par, porslin, Japan, troligen Meiji (1868-1912).

Päronformade med uppsvängda handtag och utsvängda mynningar. Dekor i underglasyrblått med motiv av figurscener i trädgård. Höjd 21,5-22 cm.

Krackelyr i glasyren. Retuscher vid pip, en med lagning. Tillverkningsdefekter.

Utropspris
5 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13