Arne Jones E1299

Olle Anderson

(Sverige, Född 1939)
Olle Anderson
(Sverige, Född 1939)

Olle Andersson, taklampa, "Halo There", Boréns 1980-tal.

Skärm i vitmålad metall. Detaljer i rött, gult, svart samt lila. Etikettmärkt Boréns. Diameter 65 cm.

Ej funktionstestad. Smärre slitage. Märken. Repor.

Formgivare

Olle Anderson är en svensk inredningsarkitekt och formgivare. Anderson utbildade sig till byggnadsingenjör och började på 1960-talet arbeta hos White Arkitekter. Han fortsatte med att år 1976 starta eget kontor som inredningsarkitekt. Olle Anderson har varit verksam inom ett brett spektrum av områden, textil, glas, belysning utöver att formge ett stort antal möbler. Han har undervisat i Sverige och internationellt samt erhållit ett stort antal utmärkelser "Utmärkt Svensk Form", år 2004 blev han hedersdoktor vid Chalmers Tekniska Högskola för sina mångåriga insatser inom inredningsarkitektur och design.

Utropspris
3 000 SEK

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38