SALONGSBORD, gustaviansk stil, 1900-talets början.

Målat i vitt och blått. Skuren dekor av fjällskärningar och hörnfleuroner. Kannelerade, kopplade ben med dekor av kotte i mitt. Längd 70 cm, bredd 49 cm, höjd 75 cm.

Slitage. Smärre färgbortfall. Senare målning. Mindre spricka på skivan. Fläckar.

Utropspris
1 500 SEK