Vas och skål, silver, Öhmans Eftr P Aug, Lycksele 1963 och 1962.

Vas: Kvadratisk form, lätt utställd. Räfflad bård kring fot och mynning. 1963. Höjd 17,5 cm. Vikt ca 359 g.
Skål: Rund på hög, dekorerad fot. Hamrad yta. 1962. Höjd 7,5 cm. Vikt 156 g.

Mindre slitage och skrapmärken. Skålen med bucklor på foten.

Proveniens

Utropspris
4 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93