Madeleine Pyk – en samling F769

K. Anderson, skål, silver, Stockholm 1908.

Stor skål på fot, dekor med vridna knäckar. Graverad text: "Hederspris vid 21sta All. Svenska landtbruksmötet i Örebro 1911...". Höjd 15 cm. Diameter 23,5 cm. Vikt 665 g.

Mindre slitage och strödda skrapmärken.

Proveniens

Skarhults slott, därefter i arv.

Utropspris
3 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93