Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292

Harald Nielsen

(Danmark, 1892-1977)
Harald Nielsen
(Danmark, 1892-1977)

Harald Nielsen, karaff med silverpropp, modell 797, Georg Jensen, Köpenhamn, efter 1945.

Knopp i form av stiliserad frökapsel. Svenska importstämplar. Karaffen i slipat klarglas signerad Orrefors. Höjd 27 cm.

Smärre slitage. Repor.

Proveniens

Utropspris
6 000 SEK

Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13