Midge och Skipper, dockor, vintage, Mattel 1960-tal

Senare utgåva av Midge, Midge, rödhårig version. Gul överdel av tvådelad baddräkt med organe underdel röda högklackade skor med öppen tå Egen huvudform och ny kropp som var samma som Barbies från det året (1964), Original box och stativ
Midge T.M
©1962
Barbie®
©1958
by Mattel Inc.
Patented
Längd 29 cm.
Skipper, brunhårig version, diadem, röd- och vitrandig baddräkt samt röda ballerina skor. Original box och stativ
Märkt:
©1963
Mattel Inc.
längd 23 cm.
medföljande låda med blandade kläder, ej original

Bruksslitage, Midge box med slitage och ett hörn trasigt.

Utropspris
2 000 SEK
Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö
+46 (0)739 40 08 09