Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284

Sven Pihlgren och Anders Risén, sockerskålar med lock, silver, två snarlika. Tidigt 1800-tal. Sengustavianska.

Ovala, urnformade, på rektangulär fot med nollgaller och kulfötter. På livet pålagda ovala medaljonger. Uppsvängt, delvis kannelerat lock med kotteknopp, räfflade hänklar. Höjd 25 cm vardera. Den ena av Anders Risén (1799-1825), Göteborg, vikt 598 g. Den andra av Sven Pihlgren, Jönköping 1800, vikt 607 g. Ett par snarlika engelska ströskedar medföljer, vikt 30 g + 38 g.

Ena hänkeln av vid fästet. Slitage. Strödda skrapmärken. Den ena något vinglig. Lockknopparna lite sneda.

Utropspris
6 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13