Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284

Champagneglas, 3 st, silver, bl a Moskva 1848

Champagnekalk med pålagd dekor i relief, stämplar Moskva 1848, höjd 17,5 cm, vikt 101 gram.

Champagnekalk med dekor i neilloteknik, på rund fot med graverat mönster, otydliga stämplar, 1858, höjd 17 cm, vikt 117 gram.

Champagnekalk med dekor i nielloteknik av stadsvyer och mönster, otydliga stämplar troligen Moskva 1868, höjd 15,5 cm, vikt 99 gram.

Kalk med pålagd dekor med materialbortfall, bristningar och lagningar. Den större niello-kalken med buckla på fot.

Utropspris
2 500 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13