Carl Gideon Ronander, gräddkanna, silver, Stockholm 1808

Spår av invändig förgyllning, utvändigt slät och dekorerad med banddekor, uppsvängd hänkel med randdekor. I botten infällt minnesmynt: Nikolaus Ludwig, graaf van Zinzendorf, stichter van de Hernhutters 1750 (Nikolaus Ludwig, greve av Zinzendorf, grundare av Hernhuts 1750). Höjd 8,5 cm. Vikt 98 g.

Slitage, några strödda bucklor och stötmärken.

Utropspris
3 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93