Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 5061, Taito Oy, 1900-talets mitt.

Mässing och målad metall. Tillverkarens stämpel. Höjd 44 cm.

Ytslitage, något anlupen. Glasskärmen saknas, utbytt mot akrylskärm. Mässingsskärmen modifierad. Ej funktionstestad.

Formgivare

Klubbat pris
1 220
12 737
1 380
Utropspris
1 000 EUR
Budhistorik (19 bud)
19 dec 2018 11:42
1 220 EUR
19 dec 2018 11:42
1 204 EUR
19 dec 2018 11:41
1 153 EUR
19 dec 2018 11:41
1 103 EUR
19 dec 2018 11:40
1 052 EUR
19 dec 2018 11:40
1 002 EUR
19 dec 2018 11:39
978 EUR
19 dec 2018 11:39
958 EUR
19 dec 2018 11:39
928 EUR
19 dec 2018 11:39
908 EUR
19 dec 2018 11:38
887 EUR
19 dec 2018 11:38
867 EUR
19 dec 2018 11:38
844 EUR
19 dec 2018 11:38
824 EUR
18 dec 2018 19:19
800 EUR
18 dec 2018 15:59
650 EUR
16 dec 2018 20:53
500 EUR
13 dec 2018 20:52
250 EUR
13 dec 2018 12:08
100 EUR