FOTOBÖCKER, 4 st Paul Hill, Nicholas Nixon, Roy DeCarava, Connie Imboden.

Paul Hill, "White Peak Dark Peak",Cornerhouse publications1990First Edition,hård pärm. Dedikation: "For Tuija, Peter, Jennifer och Laura with best wishes and thanks from Paul & Angela Nov 1997" samt signerad Paul Hill 258/500. Omslag med obetydligt slitage och blekt. Sidor i gott skick.

Connie Imboden, "Out of darkness",Esther Woerdehoff1992First Edition,hård pärm. Ligger i pappkassett. A4 med en liten ritning och texten "Fosters pond" samt ett fotografi. På baksidan står det skrivet: ©Arno Rafael Minkkinen Auto-Portrait avec Maija-Kaarina, Sysmä, Finland 1992. Bildyta 18 x 22,5 cm. Kassett med slitage, skada samt blekt. Lamineringen har släppt i några områden på omslaget. Sidor i gott skick.

Roy De Carava,"Photographs",The Friends of Photography1981First Edition, hård pärm. Signatur:Tuija Lindström och Tuija Lindström okt -83. Omslag med skador. slitage, veck. Sidor i gott skick.

Nicholas Nixon,"Pictures of People",The Museum of Modern Art New York1988First Edition,hårdpärm. Signatur:Tuija Lindström.Omslag med skador, blekt, slitage. Sidor i gott skick.

Omslag med obetydligt slitage och blekt. Sidor i gott skick. Kassett med slitage, skada samt blekt. Lamineringen har släppt i några områden på omslaget. Sidor i gott skick. Omslag med skador, blekt, slitage. Sidor i gott skick.

Proveniens

Tuija Lindström Collection.

Klubbat pris
2 200
192
201
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
16 dec 2018 12:07
2 200 SEK
16 dec 2018 12:07
2 000 SEK
15 dec 2018 7:28
1 600 SEK
9 dec 2018 20:45
1 500 SEK
9 dec 2018 10:21
800 SEK
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57