Art Déco

(Frankrike)
Art Déco
(Frankrike)

SKÅL PÅ FOT, art déco, silver och emalj, Ryssland, 1900-tal.

Förgyllt silver. Dekor av stiliserat bladverk. Höjd 8 cm.

Botten med inristat personnummer. Smärre slitage.

Formgivare

Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".

Klubbat pris
865
76
80
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
22 dec 2018 15:00
865 SEK
22 dec 2018 15:00
825 SEK
22 dec 2018 15:00
815 SEK
22 dec 2018 15:00
765 SEK
22 dec 2018 15:00
715 SEK
22 dec 2018 15:00
665 SEK
19 dec 2018 13:57
615 SEK
18 dec 2018 17:28
565 SEK
18 dec 2018 17:27
515 SEK
18 dec 2018 17:27
505 SEK
16 dec 2018 22:12
455 SEK
16 dec 2018 22:12
405 SEK
16 dec 2018 17:26
350 SEK
13 dec 2018 20:03
300 SEK