Estrid Ericson

(Sverige, 1894-1981)
Estrid Ericson
(Sverige, 1894-1981)

ESTRID ERICSON, sigill/brevpress, tenn, Firma Svenskt tenn, Stockholm 1900-talets mitt.

I form av hand, längd ca 13 cm

Smärre slitage. Märken. Repor.

Formgivare

Inredningsarkitekt och formgivarn Estrid Ericson grundade, tillsammans med sin mentor Nils Fougstedt, Firma Svenskt Tenn år 1924. Inledningsvis ritade de nyskapande tennföremål och knöt tidigt till sig formgivare som Björn Trägårdh, Uno Åhrén, Anna Petrus och Tyra Lundgren. År 1927 flyttade butiken till Strandvägen i Stockholm och kom att omfatta allt inom heminredning. De tidiga möblerna i Firma Svenskt Tenn ritades av i huvudsak Åhrén och Trägårdh, men denna era tog ett abrupt slut då Estrid inledde sitt framgångsrika samarbete med Josef Frank i början på 1930-talet. Estrid Ericson hade en särställning inom formgivning och inredning, och hämtade inspiration från sina många resor utomlands.

Klubbat pris
3 400
306
323
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (19 bud)
9
3 dec 2018 21:10
3 400 SEK
3 dec 2018 21:10
3 200 SEK
3 dec 2018 20:39
3 000 SEK
8
3 dec 2018 20:24
2 800 SEK
3 dec 2018 20:24
2 600 SEK
3 dec 2018 19:19
2 400 SEK
3 dec 2018 13:35
2 200 SEK
3 dec 2018 12:02
2 000 SEK
3 dec 2018 12:02
2 000 SEK
3 dec 2018 11:53
1 900 SEK
3 dec 2018 11:53
1 800 SEK
2 dec 2018 14:38
1 700 SEK
28 nov 2018 5:04
1 600 SEK
27 nov 2018 21:41
1 500 SEK
27 nov 2018 11:43
1 010 SEK
27 nov 2018 6:33
505 SEK
26 nov 2018 23:57
455 SEK
26 nov 2018 14:56
405 SEK
26 nov 2018 12:27
355 SEK