Madeleine Pyk – en samling F769

Robert Rauschenberg

(USA, 1925-2008)
Robert Rauschenberg
(USA, 1925-2008)

ROBERT RAUSCHENBERG, färgoffset, signerad numrerad och daterad 154/250.

"Poster for peace Rauschenberg 70". 72x54 cm. Utförd 1970-71.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Robert Rauschenberg var en amerikansk skulptör och bildkonstnär konstnär född i Texas. Rauschenberg studerade vid Black Mountain College i North Carolina och vid Art Students League i New York tillsammans med bland annat Cy Twombly. Rauschenberg kan ses som representant för den abstrakta expressionismen, popkonsten och kallas ibland även neo-dadaist likt Jasper Johns. På 1950-talet blev han känd för sina så kallade "Combines" som bestod av icke-traditionella material och föremål som fördes samman till innovativa kombinationer. Ett känt verk av Rauschenberg finns på Moderna Museet i Stockholm och heter ”Monogram”. Verket består delvis av en uppstoppad get med ett bildäck runt midjan. Rauschenbergs verk kännetecknas av en dialog mellan ”the handmade and the readymade”.

Klubbat pris
6 500
617
706
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
3 dec 2018 18:15
6 500 SEK
3 dec 2018 18:15
6 300 SEK
30 nov 2018 19:57
5 000 SEK
29 nov 2018 23:02
2 400 SEK
26 nov 2018 21:16
2 200 SEK
26 nov 2018 19:46
2 000 SEK