Madeleine Pyk – en samling F769

Gunnar Ander

(Sverige, 1908-1976)
Gunnar Ander
(Sverige, 1908-1976)

GUNNAR ANDER, ljusstakar, ett par, Ystad metall, 1960-tal.

Bronserad metall. Höjd ca 21 cm.

Smärre slitage. Repor. Märken.

Formgivare

Gunnar Ander var en svensk formgivare och arkitekt. Ander anlitades av Erik Hovhammar på Lindshammars glasbruk för att utveckla företagets formgivningsprofil. För Lindshammar utvecklade Ander bruksglas och konstglas samt utvecklade 56 nya glasfärger. Ander arbetade även på Ystad metall för vilka han bland annat formgav ljusstakar i mässing och andra föremål i smideskonst.

Klubbat pris
1 225
116
133
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (14 bud)
8
4 dec 2018 10:44
1 225 SEK
4 dec 2018 10:44
1 125 SEK
3 dec 2018 9:11
1 101 SEK
3 dec 2018 9:11
1 001 SEK
30 nov 2018 19:27
900 SEK
30 nov 2018 19:27
850 SEK
30 nov 2018 18:27
650 SEK
29 nov 2018 18:19
600 SEK
29 nov 2018 12:53
550 SEK
29 nov 2018 12:52
500 SEK
29 nov 2018 12:52
450 SEK
28 nov 2018 23:18
400 SEK
27 nov 2018 22:33
350 SEK
27 nov 2018 20:36
300 SEK