Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

GEORG JENSEN, förstoringsglas, sterlingsilver, Danmark, 1933-44.

Modellnummer 306. Rektangulärt förstoringsglas med handtag av trä. Längd 19,5 cm.

Slitage, handtaget med litet nagg i träet. Glaset delvis nedslipat. Lagning.

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.

Klubbat pris
3 000
285
326
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
7 dec 2018 18:09
3 000 SEK
7 dec 2018 18:08
2 610 SEK
7 dec 2018 10:40
2 220 SEK
5 dec 2018 6:22
1 777 SEK
4 dec 2018 15:34
700 SEK
30 nov 2018 10:43
650 SEK
29 nov 2018 21:47
500 SEK