Hermès

(Frankrike)
Hermès
(Frankrike)

HERMÈS, scarf.

Kashmir- och sidenblandning. Marinblå med ljusblå kanter. Märkt "HERMÈS PARIS". Mått ca 210 x 64 cm. Box och påse medföljer.

Smärre slitage.

Formgivare

Hermès är ett välkänt modehus som specialiserat sig på lyxartiklar som läder, prêt-à-porter, accessoarer och parfymeri. Förtaget grundades 1837 av fransmannen Thierry Hermès. Hans produktion var till en början främst hästartiklar som träns och sadlar. 1922 började handväskor tillverkas och 1929 släpptes den första klädeskollektionen i Paris. Hermés är kända för den så kallade” Kelly”-väskan, som Grace Kelly gjorde världsberömd på femtiotalet, och ”Birkin”-väskan som Jane Birkin var med och designade. På 1930-talet började företaget tillverka sidenscarves något som gjorde dem världsberömda. Modeföretaget var först med att införa dragkedjan i den franska läderproduktionen. Hermès produkter är alltid handsydda och av hög kvalitet. Modehuset tillverkar inte bara kläder och accessoarer utan även exempelvis silverprodukter och porslin.

Klubbat pris
1 802
160
167
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (20 bud)
8
21 dec 2018 16:15
1 802 SEK
21 dec 2018 16:15
1 702 SEK
20 dec 2018 16:14
1 600 SEK
18 dec 2018 23:18
1 500 SEK
18 dec 2018 19:15
1 400 SEK
18 dec 2018 19:15
1 300 SEK
18 dec 2018 16:20
1 200 SEK
18 dec 2018 16:05
1 100 SEK
18 dec 2018 16:05
1 000 SEK
18 dec 2018 16:05
1 000 SEK
17 dec 2018 10:32
950 SEK
17 dec 2018 9:07
900 SEK
16 dec 2018 13:46
850 SEK
14 dec 2018 13:52
800 SEK
14 dec 2018 13:52
766 SEK
14 dec 2018 10:30
716 SEK
14 dec 2018 10:30
666 SEK
14 dec 2018 9:54
650 SEK
14 dec 2018 9:54
600 SEK
13 dec 2018 18:01
300 SEK