Madeleine Pyk – en samling F769

Hermès

(Frankrike, Grundat 1837)
Hermès
(Frankrike, Grundat 1837)

HERMÈS, "La Marine à Rames", SCARF.

Siden.
Design Philippe Ledoux & Vladimir Rybaltchenko år 1978. Med ask.
90x90 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Hermès är ett välkänt modehus som specialiserat sig på lyxartiklar som läder, prêt-à-porter, accessoarer och parfymeri. Förtaget grundades 1837 av fransmannen Thierry Hermès. Hans produktion var till en början främst hästartiklar som träns och sadlar. 1922 började handväskor tillverkas och 1929 släpptes den första klädeskollektionen i Paris. Hermés är kända för den så kallade” Kelly”-väskan, som Grace Kelly gjorde världsberömd på femtiotalet, och ”Birkin”-väskan som Jane Birkin var med och designade. På 1930-talet började företaget tillverka sidenscarves något som gjorde dem världsberömda. Modeföretaget var först med att införa dragkedjan i den franska läderproduktionen. Hermès produkter är alltid handsydda och av hög kvalitet. Modehuset tillverkar inte bara kläder och accessoarer utan även exempelvis silverprodukter och porslin.

Klubbat pris
146
1 537
168
Utropspris
200 EUR
Budhistorik (6 bud)
10 dec 2018 16:03
146 EUR
10 dec 2018 16:03
136 EUR
7 dec 2018 17:37
126 EUR
7 dec 2018 17:37
116 EUR
4 dec 2018 19:44
100 EUR
3 dec 2018 17:38
76 EUR
Maiju Kemppainen