LJUSSTAKAR, ett par, mässing, Gustaviansk stil, Grillby Metallfabrik, 1900-talets första hälft.

Modell Nr 90. Kvadratisk fot med genombruten dekor, på kulfötter. Skaft med kannelyrer, godronnering samt pärlstavsdekor. Märkt i gjutningen. Höjd ca 27 cm.

Bruksskick med slitage. En lagad kulfot. Några stötmärken.

Klubbat pris
1 600
141
147
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (19 bud)
14 dec 2018 20:20
1 600 SEK
14 dec 2018 20:20
1 500 SEK
14 dec 2018 20:20
1 500 SEK
13 dec 2018 14:45
1 200 SEK
13 dec 2018 14:45
1 100 SEK
11 dec 2018 20:59
950 SEK
11 dec 2018 20:59
900 SEK
9 dec 2018 22:51
850 SEK
9 dec 2018 22:51
800 SEK
9 dec 2018 15:51
750 SEK
9 dec 2018 15:51
700 SEK
9 dec 2018 15:51
650 SEK
9 dec 2018 15:51
600 SEK
9 dec 2018 10:03
550 SEK
9 dec 2018 10:03
500 SEK
8 dec 2018 18:19
450 SEK
7 dec 2018 11:50
400 SEK
6 dec 2018 21:24
350 SEK
6 dec 2018 12:16
300 SEK