John Kandell

(Sverige, 1925-1991)
John Kandell
(Sverige, 1925-1991)

JOHN KANDELL, stol, "Camilla", Källemo AB, Värnamo.

Svartlackerad. Sitthöjd 46 cm.

Bruksslitage.

Formgivare

John Kandell var en svensk arkitekt, formgivare och konstnär. Han studerade hos arkitekten Carl-Axel Acking på 1940-talet samt senare på Konstfack i Stockholm där han senare verkade som lärare. Kandell har bland annat gjort inredningsarbeten för Svea och Göta hovrätt, han är dock främst känd för sitt samarbete med möbelföretaget Källemo i Värnamo som inleddes på 1980-talet. Några av Kandells mest välkända verk är den trebenta stolen "Camilla", liggstolen "Vilan", stolen "PimPim" samt den välkända hyllan "Pilaster". Kandell var knuten till den så kallade HI-gruppen (hantverksmästare och inredningsrkitekter). Hans sena möbler närmar sig allt mer konstens och skulpturens världe, enkla och avskalade former med ett lekfullt och gärna humoristiskt uttryck.

Klubbat pris
1 300
123
141
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (20 bud)
8
21 dec 2018 18:25
1 300 SEK
21 dec 2018 18:25
1 200 SEK
20 dec 2018 23:43
1 100 SEK
18 dec 2018 17:56
1 000 SEK
17 dec 2018 9:55
950 SEK
17 dec 2018 9:54
900 SEK
17 dec 2018 9:54
900 SEK
16 dec 2018 16:04
850 SEK
16 dec 2018 16:04
800 SEK
16 dec 2018 8:00
750 SEK
16 dec 2018 8:00
700 SEK
15 dec 2018 11:08
650 SEK
14 dec 2018 11:21
600 SEK
14 dec 2018 11:21
600 SEK
14 dec 2018 6:58
550 SEK
13 dec 2018 12:09
500 SEK
13 dec 2018 12:09
500 SEK
13 dec 2018 12:09
400 SEK
13 dec 2018 12:09
350 SEK
13 dec 2018 10:12
300 SEK