FOTOBÖCKER, 3 st Ben Maddow, Sylvia Plachy, James Winogrand.

Ben Maddow, "Faces A Narrative History of the Portrait in Photography", Little, Brown and Company, New York Graphic Society 1977 First Edition. Hård pärm. Signerad av Tuija Lindström. Omslag med slitage och veck. Sidor något gulnade.

Sylvia Plachy,”Sylvia Plachy's Unguided Tour”, Aperture Foundation Inc1990 First Edition. Hård pärm. Omslag blekt samt med slitage, fläckar och skador. Sidor obetydligt gulnade längs ytterkanterna.

James Winogrand John Szarkowski, ”Winogrand Figments from the Real World, The Museum of Modern Art New York 1988. Mjuk pärm. Omslag med slitage, veck och mjuka hörn. Sidor i gott skick.

Omslag med slitage och veck. Sidor något gulnade.

Omslag blekt samt med slitage, fläckar och skador. Sidor obetydligt gulnade längs ytterkanterna.
Omslag med slitage, veck och mjuka hörn. Sidor i gott skick.

Proveniens

Tuija Lindström Collection.

Klubbat pris
500
44
46
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (1 bud)
15 dec 2018 14:55
500 SEK
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57