Elis Bergh

(Sverige, 1881-1954)
Elis Bergh
(Sverige, 1881-1954)

SERVISDELAR, 48 delar, vissa delar "Karlberg", Kosta, 1900-tal.

Bestående av:
10 vinglas, höjd 12 cm ("Karlberg")
10 selterglas, höjd cirka 8 cm
4 champagneglas, höjd 16,5 cm
12 likörglas, höjd 8,5 cm ("Karlberg")
12 starkvinsglas, höjd 9 cm.

Samtliga champagnestrutar med kantnagg. Fyra starkvinsglas med kantnagg. Två selterglas med kantnagg.

Utropspris
3 000 SEK