Saara Hopea

(Finland, 1925-1984)
Saara Hopea
(Finland, 1925-1984)

Saara Hopea, kaviarskålar, 8 st, modell 1331, Nuutajärvi Notsjö. Formgiven 1953.

För kaviar samt kall efterrätt. Klart glas. Höjd 10 cm, 11 cm med kaviarskålen, diameter 10 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fyra med skador medföljer.

Formgivare

Utropspris
150 EUR

Iris Bäckman
Iris Bäckman
+358 50 525 1219

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?