Gunilla Jung

(Finland, 1905-1939)
Gunilla Jung
(Finland, 1905-1939)

Gunilla Jung, takkrona, modell 15, Stockmann Orno, 1930-tal.

Stomme i mässing, behängd med margueriter, droppar och pärlor i bärnstensfärgat glas, ljusmanchetter i klarglas. Fem ljuspunkter. Höjd 105 cm, bredd ca 57 cm.

Åldersrelaterat slitage. Glasmanchett med spricka samt enstaka nagg. Senare sladd. Ej funktionstestad.

Utropspris
500 EUR