Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Poul Kjaerholm

(Danmark, 1929-1980)
Poul Kjaerholm
(Danmark, 1929-1980)

Poul Kjaerholm, fåtölj, PK22, Fritz Hansen, Danmark, 2018 limited edition.

Sits av mocka med stomme av metall. Etikettmärkt samt stämplad i stomme. Sitthöjd 35 cm, höjd 70 cm, bredd 64 cm.

Ställvis smärre slitage av fläckar samt torrsprickor utöver det bra kondition.

Formgivare

Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.

Utropspris
20 000 SEK

Linnéa Österberg
Linnéa Österberg
Assisterande specialist konst
+46 (0)739 16 36 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13