Arne Jones E1299

Carl Fagerlund

(Sverige, 1915-2011)
Carl Fagerlund
(Sverige, 1915-2011)

Carl Fagerlund, ett par, bordslampor, modell "RD 1983", Orrefors, 1960-70-tal.

Stomme i mässing med glasdiskar, en märkt under foten ORREFORS RD1983. Höjd 57 cm inklusive skärm, lampfot höjd 44 cm.

Ett obetydligt kantnagg.

Modellen avbildad i Orrefors belysningskatalog nr 39.

Formgivare

Utropspris
10 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25