Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Bo Lindahl, skåp, gesällprov utfört 1953.

Fanerat i bland annat palisander. Pardörrar med bakomliggande, flyttbar hyllinredning och sex draglådor. Två lådor i sargen. Kopplade ben. Bredd 95, djup 45, höjd 157 cm.

Smärre slitage. Smärre märken. Smärre fanerskador. Helhetsintrycket är gott.

Gesällprov utfört vid Centrala verkstadsskolan i Häggvik, Sollentuna av Bo Lindahl den 18 juni 1953. Betyg: Berömlig. Belönat med hantverkets lilla silvermedalj.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Om Cites

CITES-intyg medföljer

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13