Carl Westman

(Sverige, 1866-1936)
Carl Westman
(Sverige, 1866-1936)

Carl Westman, skrivbord, 1900-talets början.

Skrivbord av betsad björk. Tre lådor och hylla nedtill. Längd 134, bredd 74, höjd 78 cm.

Slitage. Blekt. Nyckel finns.

Formgivare

Carl Westman var en svensk arkitekt, målare och tecknare. Westman startade egen arkitektverksamhet 1897 och under de första åren ritade han privata villor och möbler inspirerade av Arts and Crafts-rörelsens formspråk. Westmans största och mest kända verk är Stockholms rådhus (1911–15). Han ritade även Röhsska konstslöjdsmuseets byggnad i Göteborg (1910–1914). Westman var en tidig anammare av den nationalromantiska stilen, men vände sig senare till den nyklassicistiska stilen på 1920-talet.

Utropspris
10 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703