Madeleine Pyk – en samling F769

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röd grön äng", rölakan, ca 242 x 150 cm, signerad AB MMF.

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1929, tillverkad efter 1941.

Ställvist hårt slitage. Skadade kanter. Behöver sträckas.

Formgivare

Utropspris
6 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75