Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Sylvia Stave

(Sverige, 1908-1994)
Sylvia Stave
(Sverige, 1908-1994)

Sylvia Stave, skål med lock, modell "5347", C.G. Hallberg, Stockholm, 1932.

Tenn, klotformad, locket med krönande tulpan. Diameter 13,5 cm, höjd 17 cm.

Slitage, smärre bucklor.

Modellen avbildad i katalog 1933.

Formgivare

Utropspris
2 500 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13