Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Guldsmedsaktiebolaget (GAB)

(Sverige, Grundat 1868)
Guldsmedsaktiebolaget (GAB)
(Sverige, Grundat 1868)

Guldsmedsaktiebolaget, skrivbordsställ samt ljusstakar ett par, brons, 1920-tal.

Rektanguläst skrivställ med fast bläckhorn, märkt GAB brons 56. Längd 28,5, bredd 8,5, höjd 10 cm. Klorformade ljusstakar på fyrkantig fot, märkta GAB brons 57. Höjd 10 cm.

En skål i patinerad vitmetall medföljer. Något slitage och märken.

Utropspris
2 500 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13