Sven Andersson

(Sverige, 1846-1920)
Sven Andersson
(Sverige, 1846-1920)

Sven Andersson, porträttmedaljong föreställande Wilhelm Odelberg

Glaserat gips, signerad och daterad 1909, diameter ca 58 cm.

Åldersrelaterat slitage. Krackelyr.

Proveniens

Hilma och Wilhelm Odelberg.
Brukspatron Wilhelm Odelberg (1844-1925) ledde Gustavsbergs Porslinsfabrik 1869-1925.

Wilhelm Odelberg var inskriven vid Uppsala universitet 1863. Han blev furir vid Södermanlands regemente samma år, tog officersexamen 1864 och blev underlöjtnant det året. 1865 till 1866 var han på språk- och lantbruksstudier i Skottland, Frankrike och Tyskland. Han blev löjtnant vid regementet 1873 och tog slutligen avsked från militären 1876 och ägnade sig därefter uteslutande åt att driva Gustavsbergs porslinsfabrik.

Odelberg hade sedan 1869 varit disponent vid fabriken och haft stor betydelse för fabrikens utveckling då han införde sociala inrättningar för att förbättra arbetarnas villkor, främst byggnation av bostäder åt dessa men även sådana saker som till exempel en livsmedelsaffär med förmånliga priser för de anställda. Han förnyade även tillverkningen i fabriken, såväl tekniskt som konstnärligt.

Utropspris
2 500 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13