Madeleine Pyk – en samling F769

Gustavsberg

(Sverige, Grundat 1825)
Gustavsberg
(Sverige, Grundat 1825)

Gustavsberg, skulptur, "Eko", parian, 1912.

Märkt i godset C-p GE 1902 samt stämpelmärkt med datering GUSTAFSBERG 1912. Höjd 55,5 cm.

Märken, ett smärre fotnagg.

Formgivare

Gustavsbergs keramiska fabrik anlades 1825 på Värmdö. Fabriken tillverkade till en början främst serviser i flintgods med koppartryckt dekor av engelsk typ. Landskap och slottsmotiv var vanliga. Vid mitten av 1800-talet expanderade fabriken och man började tillverka benporslin och ironstone china. Förutom serviser tillverkar Gustavsberg prydnadskeramik så som parian, majolikaimitationer, jaspergods och stengods. Från 1890-talet började Gustavsberg tillämpa studioarbeten med konstnärliga medarbetare likt Rörstrand. Wilhelm Kåge, Stig Lindberg, Lisa Larson har alla varit knutna till fabriken. Designer vi minns från Gustavsberg är ”Blå blom”, ”Pyro”, ”Argenta”, ”Berså” med flera.

Utropspris
2 500 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25