Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, ljusstakar, 5 st, "Festivo", Iittala.

Gjutet klart glas. Höjd 8 - 24 cm. Tre med spår av tillverkarens etiket.

Sedvanligt slitage.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.
Utropspris
200 EUR
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Andra har även tittat på