Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Tennisracket, Bancroft. Speciellt framtaget träracket. Signerad Björn Borg.

Enligt uppgift använd för spel i US Open, årtal ej säkert. Modellen framtagen för tävlingsspel på den Amerikanska och Japanska marknaden. Speciellt framtaget. 407 gram. Babolat W1 natursena. Fairway-grep. Längd 68 cm. Certifikat signerad av Björn Borg medföljer.

Slitage. Gamla strängar kvar.

Proveniens

Framtaget för Björn Borg.
Björn Borg.
Tränaren Lennart Bergelin.
Därefter i arv till hans son Niclas Bergelin.

Utropspris
40 000 SEK
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst, Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13