Gretsch

(USA, Född 1883)
Gretsch
(USA, Född 1883)

Gretsch, "Rancher Falcon", akustiskgitarr, USA 2000-tal.

Serienummer IS181000024, modell nr G5022CWFE WH "Rancher Falcon", tillverkad i Indonesien, kropp i gran och lönn, vit finish, hals i mahogany, bindning i "Gold Sparkle", greppbräda i lagerträ med pearloid-inläggningar, inbyggd "Fishman"-system med mikrofon, volym, equalizer och stämaparat. Axelband medföljer, inget fodral medföljer. Längd 110, bredd 43, höjd 11 cm,

Obetydligt slitage, ej fullständigt genomgången.

Proveniens

Anders Hallengren, Författare

Utropspris
3 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23