Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Wes Wilson

(USA, 1937-2020)
Wes Wilson
(USA, 1937-2020)

Wes Wilson, konsertaffischer, ett par, West Coast Lithograph, 1966.

Signerade och daterade i trycket. Offsetlitografi, bladstorlek 61,4 x 33,6, "Bill Graham Presents The Sound, Jefferson Airplane, Muddy Waters, Butterfield Blues Band, Live at Winterland and Fillmore Auditorium" samt offsetlitografi, bladstorlek 62,3 x 35,2 cm, "Bill Graham Presents Bola Sete, Country Joe and the Fish, Buffalo Springfield, Live at Fillmore Auditorium". Tryckt av West Coast Lithograph Co., SF.

Smärre slitage, veck i marginalerna. Smärre pappersnötning. Mjuka hörn.

Proveniens

Enligt uppgift inköpta i San Francisco på 1960-talet.

Starkt influerad av stildrag från Art Nouveau och med psykedelians smältande typografi satte Wes Wilson en omisskännlig prägel på det sena sextiotalets estetik. Med angränsande komplementfärger och expansiva kompositioner blir hans arbeten till ett slags populärkulturens motsvarighet till den äldre konsthistoriens horror vacui. Inte minst blir detta tydligt genom skivomslag, eller, som i auktionens konsertaffischer, promotionmaterial för Bill Grahams olika arrangemang på bland annat San Franciscos Fillmore Auditorium - där band som The Velvet Underground, Doors och Jimi Hendrix Experience spelade. Eller, the Grateful Dead, som mellan åren 1965 -1969 gjorde över femtio spelningar på klubben. Hans inflytande påverkade samtida konstnärer som exempelvis Rick Griffin och Stanley “Mouse” Miller och kom att etablera en stil som var högst vital även in i följande decennium.

Utropspris
3 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13