Madeleine Pyk – en samling F769

Vox Amplification, Ltd.

(Storbritannien, Född 1950)
Vox Amplification, Ltd.
(Storbritannien, Född 1950)

Vox, "AC-30 Top Boost", gitarrförstärkare, England, 1966-67.

Serienummer 22376, 110 watts rörförstärkare, trekanalers ingång med "Brilliant, Normal och Vib-trem", grå kontrollpanel med inställningar för vibrato, volym och ton. 2x 2" Alnico Silver Bulldogs element, 8 ohm. "Footswitch" medföljer. Höjd 55, bredd 26,7, längd 70cm.

Åldersrelaterat slitage, märken, revor. "Footswitchen" är inte original. Ej funktionstestad. Ej fullständigt genomgången.

Proveniens

Har enligt uppgift tillhört Ola and the Janglers.

Utropspris
25 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23