Arne Jones E1299

Michael Lang, Henry Diltz, et al., bok, "Woodstock Experience",

Signerad av Michael Lang och Arlo Guthrie samt numrerad 610/1000. Två textilklädda band i handgjord box med silkscreentryck och motiv av Shepard Fairey. Medföljande sjutumssingel med Santana och Jefferson Airplane; originalbiljett från festival, med mera. Mått inklusive box 30,8 x 24,4 cm.

Ej fullständigt genomgången. Helhetsintrycket är gott. Mittuppslag med fack för förvaring av extramaterial något ihopsjunket/sviktande. Smärre bristningar i trycket på framsidan intill ryggen.

Proveniens

Svensk Privatsamling

Utropspris
5 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23