VAS I GLAS, Arte Nuova Murano, Italien 1950-talets slut.

Flerfärgat glas, sommerso-teknik. Höjd 38,5 cm. Etikettmärkt "Grand Prize World Fair Brussels 1958, Genuine Venetian Glass".

Enstaka repor, fläckar, bruksslitage.

Utropspris
400 EUR