Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Vapen – En resa genom tid och rum

Temaauktionen Arms & Armour tar med dig på en fascinerande resa genom historien, från den tidiga stenåldern till mitten av 1900-talet. Här möts kulturer och epoker, med föremål från Sverige, USA och den indonesiska övärlden.

Utbudet spänner över ett brett spektrum av vapentyper, inklusive gevär, pistoler, knivar, sablar, yxor och salutkanoner. Varje objekt bär på en egen berättelse, speglar tekniska framsteg och vittnar om tidens hantverksskicklighet och estetiska uttryck.

Denna auktion är en unik möjlighet för samlare och historieintresserade att förvärva föremål som inte bara har historiskt värde utan även estetisk och kulturell betydelse. Upptäck föremål som både inspirerar och bjuder in till reflektion över människans förhållande till vapen genom årtusenden.

Välkommen till en auktion som förenar historia, kultur och samlarpassion.

61 föremål
Hillebard, 15/1600-tal.
Hillebard, 15/1600-tal.
Utropspris
2 500 SEK